Výplňové materiály

Poskytují pohodlí a definují životnost každé židle

Záleží nám na tom, aby se vám na našich židlích sedělo maximálně pohodlně. K jejich výrobě proto používáme ty nejkvalitnější a certifikované komponenty, které zároveň zaručí, že vám naše židle budou sloužit dlouhé roky.

A výplně pro čalounění nejsou výjimkou. K výrobě židlí ALBA využíváme tři druhy výplní s odlišnými vlastnostmi, které se hodí pro různé účely. Podle toho, zda budete na židli sedět v kanceláři, doma, v ordinaci nebo třeba v dispečerském středisku, používáme jako výplň čalounění pěnu polyuretanovou, injektovanou nebo studenou.

Injektovaná pěna

Pro výrobu našich prémiových židlí používáme díly z injektované pěny, které vyrábíme speciální technologií v našem závodě v Ostravě. Při výrobě se polyuretanová směs vstřikuje do uzavřených hliníkových forem, kde je následně tepelně vytvrzena. Díky tomuto procesu můžeme vyrábět přesně vytvarované sedáky, opěráky či podhlavníky.

Ergonomické tvarování napomáhá zdravému držení těla tím, že poskytuje lepší oporu oblasti kostrče a bederní páteře. Vysoká hustota výsledného materiálu také zajišťuje, že jsou dílce rozměrově velice stabilní a odolné. Díky své tvarové stálosti se neprosedí, a navíc je lze čalounit s ozdobnými švy.

Protože se u injektované pěny každý dílec odlévá samostatně a neřeže se, zůstává struktura jemných vzduchových kanálků neporušená a zachovává se tak i vysoká prodyšnost. Největšími výhodami injektované pěny je tedy velmi dobrá opora, prodyšnost a dlouhá životnost.

 

Polyuretanová pěna

Nejčastěji používaný výplňový materiál je označován také jako molitan. Dobře propouští vzduch, je rozměrově stálý a odolný. Proces výroby PUR pěn navíc prošel v posledních letech celou řadou inovací, které zaručují kvalitnější, trvanlivější a zdravotně nezávadné výrobky.

ALBA odebírá vysoce kvalitní molitan u ověřených českých a německých výrobců v celých blocích, ze kterých jsou pak automaticky nebo ručně vyřezány díly do požadovaných tvarů. Kancelářské židle vyrobené z molitanových přířezů se vyznačují vysokou odolností a komfortem sezení.

Vlastnosti jednotlivých typů molitanů jsou určovány jejich objemovou hmotností a tuhostí. Delší životnost a vyšší odolnost proti prosezení zajistí vyšší objemová hmotnost, díky které je pěna hustší. Méně tuhý, měkčí molitan, se pak ke zvýšení komfortu používá do opěradlové části. Na čalounění zatěžovaných sedáků je naopak určena pěna vysoké gramáže i tuhosti.

Studená pěna

Posledním typem pěny je tzv. studená pěna nebo také HR pěna (z anglického High Resilience), která vyniká komfortem a dlouhou životností. Jedná se o vysoce kvalitní, odolnou pěnu s otevřenými póry, díky kterým je čalounění lépe provzdušněné a dobře odvádí teplo.

Po stlačení se velmi rychle vrací do původního tvaru, a to i po několika letech používání. Tento druh pěny odebíráme o špičkového výrobce z Německa a používáme jej v kombinaci s dalšími pěnami pro speciální zakázkové a některé 24hodinové židle, které jsou určeny pro vysokou zátěž.